Staré Mesto po novom

Autor: Gábor Grendel | 29.7.2014 o 11:13 | Karma článku: 7,30 | Prečítané:  2004x

Staré Mesto je pre svoju jedinečnú historickú atmosféru najkrajšou mestskou časťou Bratislavy. Žiť v ňom bolo vždy tak trochu otázkou prestíže.  Ale dnes? Vzhľad centra kazia zatvorené a zanedbané obchodné priestory, posprejované budovy, špinavé ulice a množstvo nových herní, ktoré robia zo Starého Mesta raj pre gamblerov. To, čo bolo kedysi bežné len v okrajových panelákových štvrtiach, sa vkradlo do srdca Bratislavy.

Pred štyrmi rokmi sme dali v Starom Meste hlas:

- presunutiu dopravy pod zem,

- vzniku stavebnej polície,

- zvýšeniu počtu mestských policajtov z 3 na 15,

- nulovej tolerancii ku korupcii a

- zveľaďovaniu miestneho majetku namiesto jeho rozpredávania.

A aká je realita? Je Staré Mesto čistejšie, krajšie a lepšie spravované ako pred štyrmi rokmi? Stačí sa prejsť ulicami a mať otvorené oči. Šancova, Krížna, Židovská, Palisády… Množstvo vecí zostalo po starom:

- miestny majetok sa namiesto zvelaďovania ponúka za "babku" a bez súťaže,

- doprava zostala nad zemou,

- a sľubovaná stavebná polícia, či noví mestskí policajti zrejme pod zemou. 

Rozbité chodníky, rozkopané smetné koše, špina, rozbitá dlažba v pešej zóne, svojvoľné zamorenie ulíc všemožnými pútačmi, či nelegálne "graffiti", pred ktorým si všetci zatvárajú oči. Akoby boj za krajšie centrum už všetci vzdali: za celý minulý rok eviduje staromestská polícia len 14 nahlásených prípadov trestného činu "sprejerstva".  A z nich objasnila štyri (v rokoch 2011 a 2012 toho bolo ešte menej…). Odstraňovanie stoviek kresieb už radšej nikto ani neskúša. Na čo, keď samospráva a štát nevie zabezpečiť poriadok. Lebo vraj "chyba je v legislatíve". Ako vždy. Naozaj neriešiteľné...

Za ostatné štyri roky sa rozmohol fenomén, že čo si ľudia neurobia sami, to za nich nikto iný neurobí - najmä to však neurobí samospráva, ktorá je tu práve na to. Malé komunity, skupinky nadšencov si zaslúžia obdiv za snahu vrátiť život do historického centra a jeho širšieho okolia (Dobrý trh, Kapitulské dvory, Galéria Horský park atď.). Samospráva by ich mala nielen podporovať, ale aj počúvať a pokúšať sa ich ešte aktívnejšie zapájať do oživenia Starého Mesta, aby z neho opäť vyžarovalo, že je najvzácnejšou časťou Bratislavy. Aj staré vie byť pekné, ale len vtedy, ak na tom niekomu záleží. Staré Mesto je klenot, o ktorý sa treba starať. Po novom.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Pri Poslednej večeri urobil Leonardo da Vinci fatálnu chybu

O omyle, ktorého sa dopustil maliar, sa hovorí málo.


Už ste čítali?