Staré Mesto po novom

Autor: Gábor Grendel | 29.7.2014 o 11:13 | Karma článku: 7,30 | Prečítané:  1899x

Staré Mesto je pre svoju jedinečnú historickú atmosféru najkrajšou mestskou časťou Bratislavy. Žiť v ňom bolo vždy tak trochu otázkou prestíže.  Ale dnes? Vzhľad centra kazia zatvorené a zanedbané obchodné priestory, posprejované budovy, špinavé ulice a množstvo nových herní, ktoré robia zo Starého Mesta raj pre gamblerov. To, čo bolo kedysi bežné len v okrajových panelákových štvrtiach, sa vkradlo do srdca Bratislavy.

Pred štyrmi rokmi sme dali v Starom Meste hlas:

- presunutiu dopravy pod zem,

- vzniku stavebnej polície,

- zvýšeniu počtu mestských policajtov z 3 na 15,

- nulovej tolerancii ku korupcii a

- zveľaďovaniu miestneho majetku namiesto jeho rozpredávania.

A aká je realita? Je Staré Mesto čistejšie, krajšie a lepšie spravované ako pred štyrmi rokmi? Stačí sa prejsť ulicami a mať otvorené oči. Šancova, Krížna, Židovská, Palisády… Množstvo vecí zostalo po starom:

- miestny majetok sa namiesto zvelaďovania ponúka za "babku" a bez súťaže,

- doprava zostala nad zemou,

- a sľubovaná stavebná polícia, či noví mestskí policajti zrejme pod zemou. 

Rozbité chodníky, rozkopané smetné koše, špina, rozbitá dlažba v pešej zóne, svojvoľné zamorenie ulíc všemožnými pútačmi, či nelegálne "graffiti", pred ktorým si všetci zatvárajú oči. Akoby boj za krajšie centrum už všetci vzdali: za celý minulý rok eviduje staromestská polícia len 14 nahlásených prípadov trestného činu "sprejerstva".  A z nich objasnila štyri (v rokoch 2011 a 2012 toho bolo ešte menej…). Odstraňovanie stoviek kresieb už radšej nikto ani neskúša. Na čo, keď samospráva a štát nevie zabezpečiť poriadok. Lebo vraj "chyba je v legislatíve". Ako vždy. Naozaj neriešiteľné...

Za ostatné štyri roky sa rozmohol fenomén, že čo si ľudia neurobia sami, to za nich nikto iný neurobí - najmä to však neurobí samospráva, ktorá je tu práve na to. Malé komunity, skupinky nadšencov si zaslúžia obdiv za snahu vrátiť život do historického centra a jeho širšieho okolia (Dobrý trh, Kapitulské dvory, Galéria Horský park atď.). Samospráva by ich mala nielen podporovať, ale aj počúvať a pokúšať sa ich ešte aktívnejšie zapájať do oživenia Starého Mesta, aby z neho opäť vyžarovalo, že je najvzácnejšou časťou Bratislavy. Aj staré vie byť pekné, ale len vtedy, ak na tom niekomu záleží. Staré Mesto je klenot, o ktorý sa treba starať. Po novom.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Minúta po minúte: Mexiko ničí ďalšie zemetrasenie, má už 248 obetí

Zabíjali padajúce budovy, medzi obeťami sú aj deti.

KOMENTÁRE

Ficovi nestačila porážka Danka, potreboval ho úplne zosmiešniť

Čo by Fico nesmel urobiť, ak by postupoval podľa ústavy.


Už ste čítali?