Staromestská chobotnica

Autor: Gábor Grendel | 26.2.2014 o 10:17 | (upravené 26.2.2014 o 10:45) Karma článku: 13,84 | Prečítané:  3822x

Tender na odťahovú službu v bratislavskom Starom Meste odkrýva chobotnicu spriaznených osôb a firiem. Ak ani nasledujúce fakty nepresvedčia starostku Rosovú zrušiť zmluvu za takmer 1,5 milióna eur so spoločnosťou Car Towing a.s., bude to definitívny dôkaz, že je v tejto kauze až po uši.

Stopy po spleti firiem v pozadí vedú do administratívnej budovy v bratislavskom Ružinove. Na Záhradníckej 151 sídlia viaceré osoby a spoločnosti, ktoré v odťahovacom tendri stáli formálne na opačnej strane barikády, v skutočnosti však zrejme reprezentujú jednu a tú istú záujmovú skupinu.

Stiahnutý dôkaz

Firmu na odťahovanie áut vybrala dcérska spoločnosť mestskej časti v elektronickej aukcii, v ktorej "súťažil" len jeden uchádzač. Staromestská a.s. zverejnila na svojej stránke nielen podpísanú zmluvu, ale zrejme nedopatrením a nad rámec zákonnej povinnosti aj protokol z aukcie. Vďaka tomu sa prevalilo, že mestská časť pri aukcii porušila zákon o verejnom obstarávaní. Po zverejnení kritického blogu Staromestská a.s. stiahla protokol z aukcie zo svojej stránky. Asi vedela prečo. Obsahuje totiž priamy dôkaz o prepojení medzi človekom zodpovedným za priebeh aukcie a víťaznou firmou Car Towing a.s.

Administrátor aukcie

Administrátor má podľa zákona na starosti prípravu a priebeh elektronickej aukcie tak, aby žiaden uchádzač nebol zvýhodnený.  Podľa (dnes už stiahnutého) protokolu ním bol pri výbere odťahovky pre Staré Mesto istý Tomáš Trenkler, ktorý podľa svojho profilu na LinkedIN pracuje pre obstarávateľskú firmu VO SK, a.s. Táto spoločnosť  sídli na Záhradníckej 151, kam sa presťahovala z Klincovej 37/B. V jej dozornej rade pôsobil v roku 2010 Mgr. Radovan Valent.

Víťaz

Jediným uchádzačom, teda pochopiteľne aj víťazom "súťaže" bola spoločnosť Car Towing a.s., v ktorej je predsedom predstavenstva ten istý Mgr. Radovan Valent. Aj Car Towing a.s. sídli na Záhradníckej 151 a aj ona sa tam presťahovala z Klincovej 37/B. Pred tým ešte sídlila na Špitálskej 27. Túto adresu si tiež zapamätjme.

Chabé alibi Starého Mesta

Mestská časť sa zrejme bude brániť tým, že oficiálnym administrátorom aukcie bola spoločnosť OSO s.r.o. Ale to je chabé alibi. Kľúčová je osoba, ktorá aukciu riadila. Navyše aj samotná OSO s.r.o. má prepojenie na Záhradnícku 151. Jej doménu www.ososro.sk vlastní firma DATACON s.r.o., ktorá sídli na na tejto adrese. Kam sa presťahovala z Klincovej 37/B. A pred tým ešte sídlila aj na Špitálskej 27.

Špitálska 27

DATACON s.r.o., Car Towing a.s., ale aj ďalšie firmy a osoby zo Záhradníckej 151 kedysi sídlili na Špitálskej 27 v budove spájanej s rodinou staromestského poslanca za Smer-SD Martina Borguľu.  Nedávno sa preslávila takmer miliónovou mimosúdnou dohodou s ministerstvom práce, ale negatívnu reklamu si urobila aj v minulosti.

O čom to všetko svedčí?

Okolo výberu odťahovky pre bratislavské Staré Mesto od začiatku niečo smrdí:

1; už samotný fakt, že samospráva poverila odťahovaním áut súkromnú firmu, je podľa viacerých súdov nezákonné,

2; pri výbere víťaza "súťaže" s jedným uchádzačom mestská časť porušila zákon o verejnom obstarávaní,

3; celá "súťaž" bola v réžii spriaznených osôb a firiem.

Starostka Rosová by mala so spoločnosťou Car Towing a.s. okamžite zrušiť zmluvu a nájsť legálny spôsob odťahovania áut. Napríklad založením vlastnej odťahovky mestskej časti. Niet pochýb o tom, že autá odťahovať treba, ak tvoria prekážku tak, ako to zákon predpisuje. Ale to všetko musí byť v prospech Staromešťanov. A nie v prospech spriaznených podnikateľov, ktorých kontakty siahajú na miestne zastupiteľstvo. Alebo to takto pani starostke vyhovuje?

 

 

PS: Tento blog posielam na vedomie všetkým poslancom zastupiteľstva mestskej časti Bratislava-Staré Mesto so žiadosťou, aby na najbližšej schôdzi navrhli zrušenie zmluvy so spoločnosťou Car Towing a.s.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Pri Poslednej večeri urobil Leonardo da Vinci fatálnu chybu

O omyle, ktorého sa dopustil maliar, sa hovorí málo.


Už ste čítali?