Víkendový tender pani Rosovej

Autor: Gábor Grendel | 17.2.2014 o 15:27 | (upravené 17.2.2014 o 23:58) Karma článku: 16,03 | Prečítané:  11589x

V bratislavskom Starom Meste sa dá cez víkendy robiť všeličo. Navštevovať galérie, nákupné centrá, klzisko... Alebo organizovať miliónové verejné súťaže. Neveríte? Je to tak.

Takmer 1,5 miliónová zmluva s firmou Car Towing a.s. na odťahovanie áut v Starom Meste je výsledkom elektronickej aukcie, ktorú  mestská časť pripravila v jednu decembrovú sobotu. Dokazuje to Súhrnný protokol aukcie, ktorý je súčasťou zmluvy zverejnenej na stránke akciovej spoločnosti mestskej časti, Staromestskej a.s.

Z tohto protokolu vyplýva, že aukcia na výber odťahovky bola v elektronickom systéme vytvorená v sobotu 14.12.2013 o 12:32 hod. A o 26 minút neskôr organizátor odoslal výzvu na účasť v aukcii firmám, ktoré sa do súťaže prihlásili. Teda konkrétne jednej, ako to z ďalších údajov v protokole vyplýva. Ako po minulé roky, opäť išlo o spoločnosť Car Towing a.s.

Veď v poriadku, aj taxikári, kuchári, čašníci, novinári, či vodiči MHD pracujú cez víkend, nie je to nič protizákonné. Niečo iné však je. Ako sa v protokole ďalej dočítame, samotná elektronická aukcia prebehla o necelé dva dni, v pondelok predpoludním.

Musela to byť napínavá aukcia. S jedným "súťažiacim"...

Zákon o verejnom obstarávaní v §43 ods. 9 hovorí: Elektronickú aukciu nemožno začať skôr ako dva pracovné dni odo dňa odoslania výzvy na účasť v elektronickej aukcii.

Akurát, že medzi sobotou a pondelkom nie sú žiadne pracovné dni. Nieže dva. Ani jeden. Kam sa tak ponáhľali úradníci starostky Rosovej, že aukciu zbúchali cez víkend aj za cenu porušenia zákona o verejnom obstarávaní?

Sporná je aj "súťaž" s jedným uchádzačom. Ten istý zákon totiž v §46 uvádza: Ak bola predložená len jedna ponuka a verejný obstarávateľ nezruší použitý postup zadávania zákazky, je povinný zverejniť odôvodnenie, prečo použitý postup nezrušil.

Ani z tohto paragrafu si Staré Mesto pri odťahovacom tendri ťažkú hlavu nerobilo. Na webovej stránke iba konštatuje, že víťaz splnil podmienky "súťaže". Prečo nikomu neprekážalo, že sa o vyše miliónovú zmluvu uchádzal Car Towing a.s. sám? To sa nikde nedočítame.

Ale vlastne, prečo by malo vrchnosť trápiť nejaký zákon o verejnom obstarávaní? Veď aj samotné odťahovanie áut súkromnou spoločnosťou je protizákonné. A je úplne jedno, či sa to deje cez pracovný deň, alebo cez víkend.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Minúta po minúte: Mexiko ničí ďalšie zemetrasenie, má už 248 obetí

Zabíjali padajúce budovy, medzi obeťami sú aj deti.

KOMENTÁRE

Ficovi nestačila porážka Danka, potreboval ho úplne zosmiešniť

Čo by Fico nesmel urobiť, ak by postupoval podľa ústavy.


Už ste čítali?