Víkendový tender pani Rosovej

Autor: Gábor Grendel | 17.2.2014 o 15:27 | (upravené 17.2.2014 o 23:58) Karma článku: 16,03 | Prečítané:  11616x

V bratislavskom Starom Meste sa dá cez víkendy robiť všeličo. Navštevovať galérie, nákupné centrá, klzisko... Alebo organizovať miliónové verejné súťaže. Neveríte? Je to tak.

Takmer 1,5 miliónová zmluva s firmou Car Towing a.s. na odťahovanie áut v Starom Meste je výsledkom elektronickej aukcie, ktorú  mestská časť pripravila v jednu decembrovú sobotu. Dokazuje to Súhrnný protokol aukcie, ktorý je súčasťou zmluvy zverejnenej na stránke akciovej spoločnosti mestskej časti, Staromestskej a.s.

Z tohto protokolu vyplýva, že aukcia na výber odťahovky bola v elektronickom systéme vytvorená v sobotu 14.12.2013 o 12:32 hod. A o 26 minút neskôr organizátor odoslal výzvu na účasť v aukcii firmám, ktoré sa do súťaže prihlásili. Teda konkrétne jednej, ako to z ďalších údajov v protokole vyplýva. Ako po minulé roky, opäť išlo o spoločnosť Car Towing a.s.

Veď v poriadku, aj taxikári, kuchári, čašníci, novinári, či vodiči MHD pracujú cez víkend, nie je to nič protizákonné. Niečo iné však je. Ako sa v protokole ďalej dočítame, samotná elektronická aukcia prebehla o necelé dva dni, v pondelok predpoludním.

Musela to byť napínavá aukcia. S jedným "súťažiacim"...

Zákon o verejnom obstarávaní v §43 ods. 9 hovorí: Elektronickú aukciu nemožno začať skôr ako dva pracovné dni odo dňa odoslania výzvy na účasť v elektronickej aukcii.

Akurát, že medzi sobotou a pondelkom nie sú žiadne pracovné dni. Nieže dva. Ani jeden. Kam sa tak ponáhľali úradníci starostky Rosovej, že aukciu zbúchali cez víkend aj za cenu porušenia zákona o verejnom obstarávaní?

Sporná je aj "súťaž" s jedným uchádzačom. Ten istý zákon totiž v §46 uvádza: Ak bola predložená len jedna ponuka a verejný obstarávateľ nezruší použitý postup zadávania zákazky, je povinný zverejniť odôvodnenie, prečo použitý postup nezrušil.

Ani z tohto paragrafu si Staré Mesto pri odťahovacom tendri ťažkú hlavu nerobilo. Na webovej stránke iba konštatuje, že víťaz splnil podmienky "súťaže". Prečo nikomu neprekážalo, že sa o vyše miliónovú zmluvu uchádzal Car Towing a.s. sám? To sa nikde nedočítame.

Ale vlastne, prečo by malo vrchnosť trápiť nejaký zákon o verejnom obstarávaní? Veď aj samotné odťahovanie áut súkromnou spoločnosťou je protizákonné. A je úplne jedno, či sa to deje cez pracovný deň, alebo cez víkend.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Odchádzajúci generál Macko: Gajdoša zomlela SNS, rezort neriadi on

Je chybou, že ministerstvo obrany odmieta verejnú diskusiu. Tá vnútorná prebieha tiež len formálne, poukazuje dlhoročný dôstojník.

DOBRÉ RÁNO

Dobré ráno: Na Havaji sa prebudila sopka, ľudí vyháňa z domovov

Chrlí skaly s veľkosťou mikrovlniek.

komentár petra tkačenka

So žralokmi z SNS sa koalície nerobia

Žralok hryzie rýchlo, nemilosrdne a efektívne – preto tu stále je.


Už ste čítali?