Kriminálka Staré Mesto: preverí policia postup starostky Rosovej?

Autor: Gábor Grendel | 2.12.2013 o 9:21 | (upravené 2.12.2013 o 9:36) Karma článku: 17,21 | Prečítané:  3927x

Odhalenie pokusu starostky Tatiany Rosovej (SDKÚ-DS) predať lukratívne nehnuteľnosti mestskej časti Bratislava - Staré Mesto za tretinovú cenu vyplavilo podozrenia, ktoré hraničia s porušením Trestného zákona. Vlastné paragrafy v ňom majú napríklad nepravdivý znalecký posudok (§ 347) a porušovanie povinnosti pri správe cudzieho majetku (§237).

Starostka chcela 29. októbra navrhnúť zastupiteľstvu predaj viacerých kancelárskych a obchodných priestorov, z ktorých dva už na prvý pohľad bili do oči svojou nevýhodnosťou:

- 203 m2 obchodných priestorov za 121 000,- € (Vajanského nábr. 9) pre P.T.P. s.r.o.

- 201 m2 kancelárskych priestorov za 107 1000,-€ (Štúrova ul. 6) pre DVP Finance Group s.r.o.

Predajná cena vznikla na základe znaleckého posudku. A tu sa práve začína séria zlyhaní, na ktoré by si mali posvietiť orgány činné v trestnom konaní. 

Podozrenie č. 1: Výber znalca kupujúcou stranou

Keďže v prípade spomínaných predajov ide o verejný majetok, Starému Mestu by malo v prvom rade záležať na verejnom záujme, a teda na čo najvyššej cene. Napriek tomu radnica ponechala ohodnotenie svojho majetku na kupujúcu stranu. Teda na firmy, ktoré majú záujem na čo najnižšej cene. Podľa akého právneho predpisu dovolila mestská časť súkromným spoločnostiam vybrať si "svojho" znalca? Na túto otázku čakám odpoveď od 19. novembra. Na môj mail zatiaľ odpoveď neprišla.

Podozrenie č. 2: Osoba znalca

Vážne podozrenie vyvoláva aj osoba znalca. V oboch prípadoch je to jeden a ten istý človek: Ing. Peter Juráš z obce Hrašné. Je naozaj pozoruhodné, že dve od seba (minimálne na oko) nezávislé firmy, P.T.P. s.r.o. a DVP Finance Group s.r.o., si na ohodnotenie dvoch rôznych nehnuteľností vybrali toho istého znalca z okresu Myjava, ktorý v oboch prípadoch nehnuteľnosti výrazne podhodnotil. Náhoda? Tých začína byť v tomto príbehu akosi priveľa.

Podozrenie č. 3: Stanovenie hodnoty nehnuteľností

Na základe infozákona som si od Starého Mesta vyžiadal oba znalecké posudky Ing. Juráša a ukázal som ich dvom znalcom. Obaja dospeli k rovnakému záveru, k akému by dospel ktorýkoľvek laik: hodnota je "podseknutá" približne o tretinu.

Summa summarum, ak by starostka v zastupiteľstve uspela, mestská časť mohla predajom týchto dvoch nehnuteľností prerobiť cca 350 000,- €. Vďaka včasnej medializácii podozrení však pani Rosová všetky predaje zo zastupiteľstva 29. októbra stiahla. Nevýhodný predaj ale aj pri tomto kroku obhajovala a stiahnutie zdôvodnila "lacným populizmom" kritikov pred župnými voľbami.

Už je po voľbách. Miestni poslanci sa o pár dní (10. decembra) opäť zídu. Predaj priestorov na Štúrovej a Vajanského však na programe najbližšieho zastupiteľstva nie je. Staré Mesto si objednalo nové, vlastné znalecké posudky. Podozrania sa ale týmto krokom nerozplynuli. Naopak. Zosilneli.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Pri Poslednej večeri urobil Leonardo da Vinci fatálnu chybu

O omyle, ktorého sa dopustil maliar, sa hovorí málo.


Už ste čítali?