Blog o falošných protilipšicovských blogeroch

Autor: Gábor Grendel | 5.11.2013 o 11:31 | (upravené 5.11.2013 o 11:50) Karma článku: 17,62 | Prečítané:  7515x

V uplynulých dňoch sa roztrhlo vrece s odhaleniami falošných blogerov: fiktívnych postáv, ktoré sa snažia mútiť vodu a ovplyvňovať verejnú mienku.  Na pobavenie čitateľov portálu blog.sme.sk upozorňujem na ďalšie pseudoinvestigatívne kreatúry.

Portál blog.sme.sk je známy tým, že je na pravú identitu autorov mimoriadne háklivý. Ak niekto nedokáže preukázať svoju totožnosť, jeho profil správcovia vymažú. Jedným z charakteristických znakov pseudoprofilov preto je, že blogujú na iných, benevolentnejších portáloch. S pravdepodonosťou hraničiacou s istotou k nim patrí aj štvorica "Peter Sivák", "Pavol Klein", "Adam Kemény" a "Jarmila Kante". Špecialisti na Daniela Lipšica a na hnutie NOVA.

"Peter Sivák"

Akože Sivák skúšal najprv šťastie na blog.sme.sk pár dní pred oznámením vzniku hnutia Nová väčšina koncom augusta 2012. Mal však smolu. Jeho text hraničiaci s ohováraním správcovia blog.sme.sk zrušili - pre pochybnosti o identite autora. Odvtedy bloguje na iných, menej prísnych serveroch.

Akože Sivák si založil konto na Facebooku v rovnakom čase, ako začal blogovať. Dovtedy ho jednoducho táto sociálna sieť nezaujímala. Aj na FB sa, samozrejme, venuje jedinej téme.

Akože Sivák je charakteristický aj tým, že svoju profilovú fotku na FB od založenia konta nezmenil. A nezverejnil žiadnu inú fotku, na ktorej by figurovala "jeho" tvár.  Kradnúť cudzie fotky jednej a tej istej osoby asi nie je úplne jednoduché.

"Pavol Klein"

Akože Kleinovi to na blog.sme.sk takisto nevyšlo. Deň po ohlásení vzniku Novej väčšiny, 2.9.2012 si preto založil nový profil na blog.pravda.sk. Jeho prvý článok ešte v ten deň správcovia portálu stiahli - nie však pre problémy s identitou, tie Pravda až tak nerieši, ale pre problematický obsah: tvrdenie hraničiace s ohováraním, za ktoré by niesol právne dôsledky prevádzkovateľ stránky. Po prvých troch článkoch sa napokon aj akože Klein presťahoval na iný server.

Akože Klein objavil svet sociálnej siete Facebook, podobne ako "Sivák", v rovnakom čase, ako začal blogovať: v septembri 2012. A, samozrejme, svoju profilovú fotku od vtedy nezmenil :)

Akože Klein o "svojej osobe" na FB tvrdí, že je riaditeľ bezpečnostnej služby nemenovaného maďarského podnikateľa.

"Adam Kemény"

Keď sa akože Klein odmlčí, napíše niečo o Lipšicovi ďalší expert, akože Kemény. Blogovať začal v máji 2013. A hádajte, kedy založil "svoj" profil na Facebooku. V máji 2013. Dovtedy ani jeho sociálne siete nelákali. A podobne ako "Peter" a "Pavol", aj "Adam" je verný svojej prvej profilovej fotke. Tá v skutočnosti vznikla na Floride a je súčasťou zbierky portrétov plešatých mužov:

http://www.flickriver.com/photos/larryjay/6086601995/

A čo tvrdí o svojom zamestnaní akože Kemény? Že je riaditeľ bezpečnostnej služby nemenovaného maďarského podnikateľa. Nie je tých riaditeľov akosi priveľa? :)

"Jarmila Kante"

Akože Kante sa na blog.sme.sk zatiaľ darí. Profil si založila v máji, kedy český portál http://www.zontapraha.cz/nove.html informoval o úmrtí istej staršej dámy, Jarmily Kantovej. Podobne ako akože Kemény a akože Klein, aj akože Kante o sebe tvrdí, že žije v zahraničí. K dokonalosti jej chýba facebookový profil. Na sociálnej sieti existuje iba Nemka s exotickým vzhľadom Jamila Kanté - teda Jamila bez "r" - ktorá s akože Jarmilou nemá jedinú spoločnú črtu.

https://www.facebook.com/jamila.kante?fref=ts

V diskusii pod "jej" prvým článkom niekto tvrdí, že skutočným autorom je bývalý príslušník VOS Jaroslav K. Keď nič iné, iniciály majú spoločné :)

Politici musia zniesť väčšiu kritiku, ako bežní občania, o tom niet pochýb. Konšpiračné teórie fiktívnych investigatívcov sú však často na hrane zákona a pred súdom by ich skutoční autori ťažko obhájili. Preto sa títo autori schovávajú. Alebo sa len hanbia za svoje názory?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Pri Poslednej večeri urobil Leonardo da Vinci fatálnu chybu

O omyle, ktorého sa dopustil maliar, sa hovorí málo.


Už ste čítali?