Prečo potrebuje pravica pomoc?

Autor: Gábor Grendel | 10.7.2013 o 10:44 | Karma článku: 10,37 | Prečítané:  1726x

Pavol Frešo by sa mal cítiť silný a sebavedomý. V obhajobe svojho županského kresla má viac spojencov, ako pred štyrmi rokmi. Vtedy ho v regionálnych voľbách podporovala koalícia SDKÚ, KDH, SMK, OKS a SaS. Dnes sa k týmto istým stranám pridali ďalšie dve: Most-Híd a Strana zelených.

Jeho reakcia na kandidatúru Daniela Krajcera o rozbíjaní pravice však skôr svedčí o tom, že si neverí.  Prečo? Odpoveď sa ukrýva v piatich volebných číslach

Prvé číslo

"Stará" pravica (vtedajšia vládna koalícia) stratila v minuloročných parlamentných voľbách 411-tisíc hlasov oproti voľbám v roku 2010.

Druhé číslo

Z tohto množstva viac ako polovicu stratila SDKÚ-DS. Na celoštátnej úrovni klesla z 390 042 na 155 744 hlasov.

Tretie číslo

Tá strata oproti roku 2010 bola citeľná aj v Bratislavskom kraji. Tu prišli SDKÚ, KDH, Most a SaS o vyše 64-tisíc voličov.

Štvrté číslo

Aj v Bratislavskom kraji stratila najviac SDKÚ-DS: z 92 546 padla na 42 678.

Piate číslo

V prvom kole regionálnych volieb v roku 2009 získal  Pavol Frešo v Bratislavskom kraji 42 794 hlasov. V druhom 66 163.V parlamentných voľbách 2010 potom nekandidoval, ale v roku 2012, po troch rokoch na čele BSK áno. A zakrúžkovalo ho 21 768 voličov. Po celom Slovensku.

Pavla Freša neohrozuje Daniel Krajcer, ale stav starej pravice. Iný stredo-pravý kandidát mimo jeho koalície môže v skutočnosti kraju pomôcť. Zásluhou Novej väčšiny môže prísť voliť viac stredo-pravých voličov, ktorí znížia šance kandidátke Smeru v prvom kole. A zvýšia pravdepodobnosť jej definitívnej prehry v druhom kole, nech už bude jej súperom ktokoľvek.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Autorská strana Sama Marca

Kočner je nová Gorila, ktorá pozýva na námestia (píše Samo Marec)

Nejde o Fica ani Šefčoviča. Pravdepodobne sa toho dozvieme ešte omnoho viac.


Už ste čítali?