List Samovi: Tajomstvo Ficovej PR

Autor: Gábor Grendel | 5.4.2013 o 8:10 | (upravené 5.4.2013 o 8:18) Karma článku: 22,51 | Prečítané:  11058x

Začína ma fascinovať mýtus, aký sa vytvára okolo komunikácie Roberta Fica. Najčastejšie spomínanými dôkazmi toho, že v oblasti PR mu zo slovenských politikov široko-ďaleko nikto po členky nesiaha, majú byť tieto mediálne aktivity:

- 1001 klikov,

- záchrana U.S. Steel,

- účasť v Modrom z neba.

Za všetkých, ktorí sú ohúrení zručnosťou mediálnych stratégov zo Súmračnej úlice, nech hovorí tento citát blogera Sama Mareca:

"Ak by v PR tíme Roberta Fica ponúkali polročnú stáž, bral by som, nech je aj neplatená. Zaujímalo by ma, ako to robia, lebo to robia skvele. Nepremárnia žiadnu príležitosť a ešte z nej aj vymačkajú maximum."

Čím sa meria úspech komunikácie politika? Počas volebného odbobia jeho preferenciami a v deň volieb počtom získaných hlasov. Teda schopnosťou osloviť voliča. Dá sa dnes na základe akýchkoľvek faktov povedať, či mu jeho stratégia vychádza? Sem s nimi.

Ak niektoré médiá z času na čas podľahnú tlaku alebo pokušeniu robiť premiérovi PR, tak namiesto ódy na jeho komunikačné schopnosti by bolo pre spoločnosť užitočnejšie pátrať po skutočných príčinách, prečo sa tak zachovali. A prečo sú k nemu občas zhovievavejšie v preňho citlivých témach.

Tu je moja odpoveď.

Napríklad preto, lebo z úradu vlády (z námestia "slobody") ešte nikdy nebolo toľko neodôvodnených podnetov na licenčnu radu a telefonátov do spravodajských redakcií ako od dňa, keď Smer začal vládnuť sám. Príde čas, keď pretečie pohár trpezlivosti dotknutých redaktorov a prehovoria, kedy museli koho vystrihnúť zo svojich reportáží alebo kedy nejakú tému nemohli zahrať vôbec.

Samo, namiesto PR tímu Roberta Fica by bolo poučnejšie ísť na polročnú stáž do niektorých redakcií.

Skutočné pozadie mediálnej stratégie Roberta Fica a niektorých jeho kolegov je v mnohých prípadoch o obyčajnom zastrašovaní. A to si nezaslúži obdiv. Ale opovrhnutie.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?