Fico forever

Autor: Gábor Grendel | 11.9.2012 o 23:27 | (upravené 11.9.2012 o 23:40) Karma článku: 27,01 | Prečítané:  12039x

Tak ako Slovensko nemá nového generálneho prokurátora, už nikdy nebude mať nového predsedu vlády. Robert Fico bude vládnuť naveky. Pritiahnuté za vlasy? Bezpochyby. Nemožné? Na Slovensku ani nie. Stačí mať na správnych miestach kamarátov, ktorí myslia národne, cítia sociálne a baví ich scrabble. Hra so slovíčkami.

Ivan Gašparovič už viac ako rok odmieta vymenovať za generálneho prokurátora Jozefa Čentéša. Kandidáta, ktorého horko-ťažko, ale nakoniec predsa len zvolila bývalá pravicová koalícia. Bola to prehra Smeru, ktorý podporoval Dobroslava Trnku. A bola to prehra bielych golierov, ktorí (ktovie, čím) presvedčili 6 vtedajších koaličných poslancov, aby v tajnej voľbe hlasovali za Dobroslava Trnku aj za cenu, že po jeho zvolení premiérka Iveta Radičová odstúpi.

Od 17. júna 2011by mal generálnu prokuratúru riadiť Jozef Čentéš. Prečo blokuje prezident jeho vymenovanie? Oficiálnym dôvodom je vraj čakanie na rozhodnutie Ústavného súdu, ktorý má povedať, či ho Ivan Gašparovič musí vymenovať, alebo to môže aj odmietnuť. Ústava totiž v Článku 150 píše:

"Na čele prokuratúry je generálny prokurátor, ktorého vymenúva a odvoláva prezident SR na návrh Národnej rady SR."

Takže ako? Musí? Nemusí? Môže? Otáľal by prezident aj v prípade, ak by poslanci opäť zvolili Dobroslava Trnku?

Súdny človek pozná odpoveď. Vymenovanie nového generálneho prokurátora nie je problém ústavný. Ale sústavný. Zámienka v podobe slovných hračiek sa vždy nájde.  Čo je za tým? Obava z neriadenej strely? Z pištolníka? Pôsobí snáď Jozef Čentéš na niekoho ako cowboy, z ktorého ide strach? Nie. Jozef Čentéš je prototypom poctivého jednotkára, ktorý má vždy urobenú domácu úlohu a ako prvý odovzdáva písomku z akéhokoľvek predmetu. A práve to je na tomto cirkuse najdesivejšie. Prezident a predseda vlády a ktovie kto ešte z pozadia majú strach z neškodného pedanta. Ale prečo by im tam taký človek zavadzal? Súdny človek pozná odpoveď. Právomoci generálneho prokurátora sú silné. Môže zastaviť trestné stíhanie v akejkoľvek kauze alebo naopak, niekoho nepohodlného obviniť. Príkladov, kedy sa to v politicky citlivých prípadoch stalo, je dosť.

Strach a hrôzu nevyvoláva Jozef Čentéš. Ale pohľad na ďalší článok ústavy. Číslo 110:

"Predsedu vlády vymenúva a odvoláva prezident SR."

Formulácia rovnaká, ako pri generálnom prokurátorovi. Takže ako? Musí? Nemusí? Môže? Bude nám Robert Fico vládnuť naveky, ak sa hlave štátu nebude pozdávať iný politik?

Nie som právnik. Ale nemám rád, keď si politici robia zo mňa nesvojprávneho. A pomáhajú si pri tom slovnými hračkami. Toto ich správanie ma utvrdzuje v tom, že Slovensko potrebuje novú ústavu. Takú, v ktorej bude mať hlava štátu presný návod k výkonu funkcie až do najmenších detailov. Pretože niektorým ústavným činiteľom to zjavne nepáli. A niektorým to zas páli až príliš. A vedia, že paragrafy sa dajú kriviť rovnako, ako charakter.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Minúta po minúte: Mexiko ničí ďalšie zemetrasenie, má už 248 obetí

Zabíjali padajúce budovy, medzi obeťami sú aj deti.

KOMENTÁRE

Ficovi nestačila porážka Danka, potreboval ho úplne zosmiešniť

Čo by Fico nesmel urobiť, ak by postupoval podľa ústavy.


Už ste čítali?